Најмногу изненадувачки придобивки од мастурбацијата

придобивките од мастурбацијата

Откако ќе се надминат митовите и табуата што традиционално го опкружуваа чинот на мастурбација - дури беше речено дека пенисот ќе ви испадне или ќе бидете импотентни -, сè повеќе сме свесни за придобивки од сексуалната активност воопшто и особено само-стимулирање или задоволство од себе.

Сепак, многумина сè уште се прашуваат: Дали е добро да се мастурбира? Одговорот од научната заедница звучно е да. Професионалци во медицината, сексологијата, психологијата и медицинската сестра инсистираат на огромни придобивки од мастурбацијата, како кај луѓето со пенис, така и кај лицата со вагина. И благодарение на одличната понуда на секс-продавница онлајн сексуално место може да помогне да се направи оваа практика многу попријатна.

Затоа, ние се преселивме од митот и табу-мастурбацијата во неговото јасна и јасна препорака, постигнувајќи дека сè повеќе луѓе зборуваат за придобивките од мастурбацијата на природен начин, особено во случај на жени, кои традиционално биле повеќе потиснати во овој поглед.

La сексуална апстиненција, сфатено како недостаток на сексуална активност и како двојка и сам, и кога тоа не е одлука донесена доброволно од религиозни или други лични причини, тоа ги зголемува нивоата на вознемиреност и стрес и го оштетува чувството на среќа на поединецот. Покрај сето ова, недостатокот на еротска активност олеснува еден маѓепсан круг, во кој лицето кое не мастурбира доживува намален сексуален нагон или либидо. Со сето ова, заклучокот е јасен: добро е да се мастурбира.

Физиолошки реакции на телото за време на мастурбацијата

Мастурбацијата, и кај мажите и кај жените, ќе доведе до каскада на високо препорачани физиолошки ефекти, меѓу кои се:

  • Ослободување на ендорфин и окситоцин. Вториот е хормон на loveубовта, кој ја зајакнува интимноста и самодовербата. Тие презентираат аналгетски, релаксирачки активности и перцепција на среќа, што резултира со автентични придобивки од мастурбацијата.
  • Зголемување на нивото на имуноглобулин А, екстремно антитело, што ќе нè натера да претставиме повеќе одбрана од надворешни патогени.
  • Олеснување на создавање на нови неврони, спречувајќи ги когнитивните измени.

Предности на мастурбацијата

машка мастурбација

Тогаш е јасно дека мастурбацијата е здрава активност и дека треба да се практикува често, но зошто е добро да се мастурбира? На придобивките од мастурбацијата се многу, можеби повеќе отколку што мислите, а еве ги главните:

Го намалува ризикот од рак на простата

Главниот начин на кој мажот може спречуваат проблеми со простатата, и конкретно рак, е ејакулација, односно празнење на простатата. Луѓето со пенис кои мастурбираат 8-10 пати месечно имаат 10% помали шанси да заболат од рак на простата, додека оние кои ејакулираат повеќе од 21 пати месечно го намалуваат ризикот за 33%. Овие податоци зборуваат сами за себе и нè убедуваат без сомнение дека е добро да се мастурбираме.

Спречува еректилна дисфункција

мастурбација повеќе од задоволство

Недостаток на ејакулација има тенденција да ги зголемува случаите на еректилна дисфункција поради мускулна атрофија, што дури може да доведе до атрофија на гениталиите. Машката мастурбација ќе го одржи аголот на висиот на пенисот, што бара мазниот мускул на пенисот да се збогати со доволен кислород, што се случува кога се полни со крв за време на ерекцијата. Дали човекот треба да мастурбира помалку како што старее? Не, ова е целосно невистинито. Особено во однос на машката мастурбација, како што гледаме, добро е да се мастурбира одржување на здравјето на зрелиот човек.

Вежба карличните мускули и спречува уринарна инконтиненција

Проблем толку традиционално поврзан со текот на времето кај жените, како што е проблемот уринарна инконтиненција, има најдобар превентивен фактор во одржување на континуирана сексуална активност преку мастурбација. Честа заблуда е дека треба да обрнете внимание само на карличните мускули по породувањето. Карличниот под мора да остане активен во текот на животот, исто така и кај мажите, како што видовме во однос на еректилната дисфункција.

Го подобрува одговорот на имунолошкиот систем

Меѓу придобивките од мастурбацијата е тоа што дозволува регулирајте го целиот наш одбранбен систем, зголемување на нивото на хормонот кортизол, така што ќе бидеме поподготвени за секаков вид на инфекции предизвикани од вируси и бактерии. Студиите покажуваат дека, во случај на мажи, добро е да мастурбираме затоа што по ејакулацијата се забележува очигледно зголемување на белите крвни клетки.

Спречува појава на инфекции во пределот на гениталиите

Мастурбацијата не само што го зголемува општиот имунитет на телото, туку помага и за ејакулација и оргазам исчистете ја целата област на гениталиите избегнување на инфекции од габи и микроорганизми воопшто. Ејакулацијата ќе ги исфрли бактериите и ќе ги исчисти ејакулаторните канали. Кај жените, добро е да мастурбирате затоа што се чистат бактериите сместени во грлото на матката и се намалуваат инфекциите на уринарниот тракт (циститис), благодарение на отворањето на грлото на матката и ослободувањето на цервикалните течности за време на мастурбацијата.

женска мастурбација

Спречува предвремено стареење

Мастурбација и оргазам промовираат ослободување на токсини и обезбедуваат поголем проток на крв во кожата. Покрај тоа, окситоцинот ги намалува нивоата на воспаление во телото, бидејќи многу ефикасен против осип и мозолчиња.

Го намалува нивото на стрес и спречува нарушувања на расположението

Друга придобивка од мастурбацијата е тоа промовира општа состојба на релаксација, благодарение на ослободувањето на допамин, серотонин, пролактин и окситоцин. Добро е да мастурбирате затоа што мускулите се релаксираат, вознемиреноста се намалува и состојбата на благосостојба се генерализира на физичко и психолошко ниво, што резултира со фактор на превенција за депресивни состојби и зголемување на перцепцијата на среќа и добар хумор.

Го одржува мозокот буден

За време на мастурбацијата, вообичаено е да се прибегнуваме кон фантазии или спомени, иако можеме да избереме и надворешни стимули, фотографии, видеа или сексуални играчки. Дефинитивно, нашиот мозок започнува во креативноста и побарајте го тоа чувство на губење на контролата толку корисно за невролошкото здравје.

Ги подобрува емоционалните врски во парот

Ако имате партнер, мастурбација, и сама и во нивно присуство, ги зголемува нивоата на возбуда и ја подобрува контролата над оргазмот, што резултира со многу возбудлив елемент на моменти за оние кои размислуваат и за оние кои се чувствуваат воодушевени. Така да, добро е да мастурбирате и како двојка!

Ја подобрува самодовербата и општата благосостојба

Друга придобивка од мастурбацијата е тоа што вклучува самопознавање на сопственото тело и сензациите што можеме да ги доживееме, кои се основа за задоволување на сексуалните искуства. Хармоничен однос со нас самите и нашата сексуалност ќе го подобри нашето мислење во однос на сопственото јас и ќе ја зголеми безбедноста во односите со другите, фаворизирани од ослободувањето на невротрансмитери кои ги активираат мозочните наградни кола.

Тоа го фаворизира доаѓањето до оргазам и појавата на поинтензивни оргазми

Најдобар третман кога имате проблем да постигнете оргазам е преку самоистражување. Добро е да мастурбирате без притисок, опуштено, заборавајќи дека оргазмот е крај и уживање во процесот, што ќе го подобри нечиј став кон сексуалноста, што е многу повеќе од оргазам и оди многу подалеку од гениталиите.

Учењето да уживаме во целото тело ќе го отстрани духот од важноста да се постигне оргазам и ќе нè натера да уживаме повеќе и подобро. Во секој случај, подрачјето нека се стимулира постојано во голема мера ја олеснува кулминацијата, обезбедувајќи многу поголема безбедност во средбите на паровите, откако ќе знаеме што најмногу сакаме и што нè води до оргазам.

Ги ублажува грчевите во менструалниот циклус

жена во кревет

Од најпознатите придобивки од мастурбацијата, не можеме да заборавиме на олеснување на болката во менструалниот циклус, што се должи на ослободување на хормони кои произведуваат аналгезија, заедно со снабдување со крв во карличната област, што ќе помогне да се намали воспалението.

Помага во контролата на хроничната болка

Луѓето кои страдаат од хронична болка изјавуваат дека е добро редовно да мастурбираат и дека им помага да одржат поволна состојба на релаксација и поголема контрола врз интензитетот на болката. Во овие случаи, самоиспитувањето е од суштинско значење, и секоја личност ќе ја открие фреквенцијата и движењата што се најповолни за нив.

Помага во рамнотежа на ритамот на спиење

Со предизвикување на замор, намалување на вознемиреноста и промовирање на релаксација, мастурбацијата ви овозможува да одржувате a подобра хигиена за спиење, помагајќи не само да се помири порано и полесно, туку и да се избегнат ноќните будења. Мастурбацијата точно пред спиење е навика што ќе ви помогне да спиете бидејќи остатокот е попрофитабилен.

Спречува и подобрува други болести

Подобрувањето на општата здравствена состојба предизвикано од честа мастурбација резултира со а намалување на дијабетес тип II, ги намалува симптомите на синдромот на немирни нозе и го одржува кардиоваскуларниот систем во форма. На кратко, активна мастурбаторска активност, или како двојка или сама, и кај жени и кај мажи, нè тера да живееме со поголемо чувство на благосостојба и подобра состојба на општо здравје, чувствувајќи се повеќе подмладено, поактивно и со подобро евалуација на сопствениот квалитет на живот.

Медицинските резултати покажуваат дека, меѓу придобивките од мастурбацијата, постојат и оние спречување на развој на одредени болести и неговата изведба како добра физичка и ментална вежба, благодарение на многу интензивното хормонско ослободување и чистењето на гениталниот тракт. Добро е да мастурбираме, бидејќи задоволството не само што прави да се чувствуваме добро, туку и да нè прави поздрави.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)