Монтбланк и најскапите пенкала во светот

Одамна помина MontBlanc Не само што прави инструменти за пишување за колекционери, туку и за loversубители на луксуз. Затоа, најскапото пенкало во светот е неговата работа. Што го прави толку вреден?

Што го прави новото MontBlanc Меистерстик Пасијанс Ројал Толку е скапо, се разбира, неговите материјали: злато и дијаманти.

Да бидеме специфични, нема ништо повеќе и ништо помалку од 4754 брилијантни влошки на буре и капа на врвот на 18-каратно тело со позлатен родиум. Прстените и клипот на пенкалото се исто така во жолто злато и амблемот со потпис на мечките од капачето 7 специјални дијаманти.

Сето ова го прави самото парче да ја достигне вредноста на САД долар 175.000(повеќе од 118.000 евра) и секој од нив носи сериски број, доказ за неговата ексклузивност и ограничено издание, бидејќи е достапен само на барање.

Во прилог на овој примерок со нога, има уште еден помал модел во стилот на пенкало (воздушна четка со механизам за вртење) со истите карактеристики, но 3081 дијамантски исечоци. Постои и малку полесна каратска верзија на дијаманти, со посебноста што се овие црнци.

El Монтбланк Мајстерстјук Тоа е најпознатиот модел на брендот во однос на инструментите за пишување кој е создаден повеќе од 85 години. Поради оваа причина, за да ја одбележат нивната годишнина во јуни 2010 година, тие веќе лансираа пенкало со детали во жолто злато или платина и возвишен дијамант во форма на цвет, со 43 аспекти, за репродукција на логото на фирмата.

Кралските скапоцени метали солитер Meisterstück и дијаманти го става во продажба на Мај 23 во Лос Анџелес во бутикот Бонам Батерфилдс

Повеќе информации: MontBlanc


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Гн dijo

    Не знам кој го купува тоа сега во овие времиња за да го стави во една витрина