Мода од 60-тите

Битлси во 60-тите години на минатиот век

Модата од 60-тите го обнови интересот на мажите за облека. Тоа е исто така мода на вселенското доба и движењето на хипиците. Но, пред сè тоа е мода на младоста.

За прв пат, младите поставуваат трендови отколку едноставно да ги следат. Тоа го прави начинот на облекување да се промени. Експлодираше земјотрес или јовемото за млади, што се должеше на тоа повеќе секојдневна облека и креативно користење на бојата.

Современост

Janeејн Фонда во „Барбарела“

Почетокот на 1960-тите е среќно и оптимистичко време. Под влијание на технолошкиот развој, модата добива поголема динамика и модерност. Ослободувањето на жените поттикнува појава на мини здолништа и минидреси. Се лансираат футуристички облеки изработени со пластични и метални ткаенини. Дизајнерите како Мери Квант, Андре Куреж и Ив Сен Лоран целосно го разбираат новиот начин на размислување во нивните дизајни.

Продавниците за машка облека ја прошируваат својата понуда во апстрактни и геометриски моделирани кошули и вратоврски, патенти со зип-ап, тесни и прави панталони, панталони одалистички, палта од вештачко крзно, кордерни костуми, лакирани чизми и ремени и плетени туники без ракави.

Какви беа костумите во 60-тите?

Костуми со шари од 60-тите

И покрај склоноста да се мисли дека трезните одела од 50-тите години на минатиот век целосно исчезнаа, сериозната облека сепак беше услов во работните средини. Сепак, тие наидоа на голема конкуренција во нов опсег на стилови. Машката мода се израмни со костуми во светло обоени и дезени. Со единечни гради и потенок пресек, тие дозволија да ги обележат машките форми. Се појавуваат пошироки јаки, ремени, ремени и вратоврски, како и чевли со ниска потпетица. Серијата „Луди мажи“ многу добро покажува како двата стила коегзистирале со целосна природност: класичниот и модерниот.

Agerелни да бидете во тек, младите од тоа време формираа свежи комбинации кои играа со бојата и дезените. На пример, тие би можеле да комбинираат трезен блејзер со слаби панталони во светла боја и лесни чевли.

Релаксирачките кодекси на облекување не се подеднакво привлечни за секого. Новите дамки бараат разлика преку облеки како што се долги палта, кренати јаки и големи врски.. Тие исто така користат стапчиња за ракави, ракавици и марамчиња во џебовите како додатоци во нивните елегантни аутфити.

Иновативниот стил на пејачите

Групата Дорс

Машката облека и музиката одат рака под рака во 60-тите години. Третирани како херои, пејачите се starsвезди и на топ листите и на модата. И дизајнерите се инспирирани од облеката на познати луѓе за да ги развиваат своите колекции.

Музичката индустрија е неисцрпен базен со нови икони во стилот: Ролинг Стоунс, Кој, Animивотни, Дорс ... Но тоа е Битлси кои имаат најголемо влијание врз начинот на облекување со нивните соодветни тимови, потковички мустаќи и кружна фризура. Младите од Европа и Америка не се двоумат да ги имитираат нивните најнови стилови.

Битлси во филмот „Помош!“

Johnон Ленон, Georgeорџ Харисон, Пол Макартни и Ринго Стар носат маици и марами под јакните од костум како замени за кошули и вратоврски. Меѓу многу други работи, тие вклучуваат и воени јакни и капачиња во нивните облеки. Во секое појавување тие експериментираат со облека на начин кој не е забележан досега, нудејќи им тони инспирација на своите следбеници.

Новите продавници за машка облека се отвораат нон-стоп, особено во Лондон. Современите мажи можат да најдат забавна облека во мали продавници како што ја носат познати пејачи, актери и модели. Цените се подостапни отколку на Savile Row, кој помага шопингот да стане хоби и за момчињата.

Цветна енергија

Фестивал на Вудсток

Во текот на целата деценија и покрај доаѓањето на човекот на Месечината во 1969 година, радоста и оптимизмот избледуваат. Една од причините е продолжувањето на војната во Виетнам. Роден во населбата Хајт-Ешбери, Сан Франциско, во 1967 година, хипи движењето протестира против војната. Во 1968 година беше објавен мјузиклот „Коса“. И во 1969 година се слави фестивалот Вудсток.

Неговата филозофија за мир, loveубов и слобода се шири низ целиот свет. Така и неговиот стил, инспирирани од пацифистички идеи и природа, како и нови култури и искуства. Хипиците носат опуштена, честопати половна облека што ја персонализираат со везови и апликации за да го изразат индивидуализмот. Многумина ја растат косата и брадата.

Хипи стил на 60-тите години на минатиот век

Со претпочитање на ткаенини од природни влакна, хипиците носат предмети како што се долни со ellвона и пантолони за стапала за слонови, елеци од авганистанска коза, јакна од велур со раб и кафтани. Додатоците вклучуваат монистра и монистра и ленти за на глава и шалови. Тие измислуваат психоделични отпечатоци. Тие ја бранат унисексуалната мода. За прв пат можете да видите мажи и жени облечени во иста неутрална облека.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.