Како треба да биде совршен костум?

Многу пати ви дадовме различни совети за изберете кошула или за изберете вратоврска што изгледа добро со таа кошула. Денес ќе се фокусираме на уште една многу важна облека за елегантниот маж: костим.

Следно ќе ви дадеме неколку модни совети што треба да ги земете предвид при купување костум, за да биде совршен.

Во однос на торбата, мора да ги земеме предвид:

 • Должина на јакна: За да ја пронајдете вистинската мерка, ќе ви дадеме мал трик: застанете и ставете ги рацете по телото. Таму каде што завршува палецот е местото каде што треба да достигне јакната ... ниту еден сантиметар повеќе, ниту еден помалку за да биде идеална должина.
 • Изработка на торби: Ако започнете да испитувате, ќе видите дека има вреќи кои имаат две исеченици на грбот. Ако има единствен отвор, тоа ќе биде јакна во американски стил, ако има два отвора, тоа ќе биде покласично исечено.

 • Должина на ракавот: Кога ќе ја пробате јакната, обидете се да го направите тоа со кошула под неа, тогаш ќе можете да ја откриете совршената должина на ракавите. Кошулата треба да излегува помеѓу 1 и 1.5 см од ракавот на костумот. За ова, постои и мал трик: застанете исправено и доведете ја едната рака до градите и свиткајте го лактот под агол од 90 степени. Онаму каде што ракавот го допира зглобот, треба да достигне должината.
 • Копчиња: 90% од костумите се направени со две копчиња, иако има и 3 копчиња, или со вкрстени страни. Вториот се смета за најелегантен костум и се спушта во својата елеганција, соодветно. Иако исто така треба да имате предвид дека ако сте млад човек, не треба да носите двокреветно одело - освен ако не ви го наложи поводот - затоа што тоа ќе ви даде изглед на постара личност.
 • Лапел и раменици: Во однос на рамената, генерално, обично се остава малку рампа за да се даде поприроден изглед. Сега, ако сте маж со малку рамена, треба да го истакнете овој дел со поставување на рампа и обратно. Преклопот на јакната мора да биде добро изработен, близу до вратот, така што нема да се формираат брчки при закопчување.

Многу работи мора да се земат предвид во однос на јакната од костум. Следно ќе ви дадеме неколку совети за панталоните на костумот.

 • Должината на панталоните: Имајте на ум дека за да имате совршена должина на панталоните, таа мора да го допре чевелот и да излезе неколку сантиметри. Трик: облечете ги пантолоните со чевлите што ќе ги користите, каде што започнува петицата на чевелот, должината на панталоните треба да пристигне таму.

Сега да, имајќи ги сите овие совети, можете да имате совршен костум што одговара на вашето тело.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос Јол dijo

  Леле! интересни и многу добри податоци ...

 2.   20001007 dijo

  Постојат разлики во мерењата во различни извори што ги консултирав. Ова ве тера да се прашувате кој е идеалниот? Дали има препорака во врска со висината и тенот, да се менуваат мерењата и да се постигнат точните за одредена личност?