Како правилно да ја избричите главата?

Сечење на косата со електричен брич

Кога војската постоеше, една Научив скоро на сила да ја избричи косата на нула за да мора да заборави на неа неколку недели додека не порасне. Всушност, сега, кога сте воен човек, тоа е исто така еден од најдобрите начини да имате најдобар визуелен изглед, така што не мора да ја поминувате машината на секои два на три.

Но, тоа како се случува во овој живот е важно знаат разни трикови или совети, така што ова дејство на отстранување на влакната од горе е најмазно и без најмали проблеми. На кратко, ние ќе ве научиме како да си ја избричиш главата и што треба да го направите правилно и без да го ставите ризикот вашиот скалп.

First Првите работи прво: најдобрата опрема за сечење на косата

Машина за коса Panasonic

Важно е да имаме добар тим со нас што може понудете ни најдобри резултати. И како што секогаш се случува, можеме да пристапиме до различни цени, иако вистината е дека за околу 22 € можеме да пристапиме до машина со која ќе се согласуваме доста добро.

Можеме да пристапиме Remington HC5030 за 23 € како најевтина опција. Ако веќе одиме на добра вредност за парите, имаме поголема верзија со Remington HC5810 за 47 €, и ако веќе одиме на друго ниво можеме да поминеме низ Panasonic ER-1611 за 123 €.

Ако сакате избор од најдобрите производи за бричење на главата, обрнете внимание на ова избор на производ.

Поврзана статија:
Долги фризури за мажи

🛒 Совети за купување косач за коса

Додатоци за сечење на коса

 • Косачи за коса што можат да се користат и на сува и на влажна коса да биде од големо значење во различни периоди, затоа се препорачува да се погледне оваа точка
 • Машина без кабли ќе понуди подобра разноврсност при користење, бидејќи кабелски може да ве спречи. Уште неколку евра и ќе се согласиме да купиме ваква
 • Дојди со разни додатоци така што сечењето е полесно важно е важно иако не е основен аспект
 • Материјалот на сечилата е друга опција што треба да се разгледа
 • И да се стави крај на тежина на машината може да се препорача дека не е повеќе од погодно да можете подобро да се справите со тоа

Друг детал што треба да се земе предвид е купување машина за најтешките области како што се околу ушите, вратот и челото. Во големите продавници има добри опции за нешто повеќе од 20 €.

📌 Пред да започнете со употреба на машината

Електрично масло за клипер за коса

За сè да помине во најдобар ред, мора да водиме сметка машината, доколку е една од професионалците, е подмачкан. На секои еден или два месеци е важно да додадете капка, така што сечилата имаат најдобар можен ефект.

Друга важна точка е дека сечилата се добро чисти, затоа е многу препорачливо да ги расклопиме пред да продолжиме со самиот рез. Ефтините обично имаат комплет за чистење во вид на еден вид мали четки кои во голема мера ја олеснуваат работата.

Во однос на нафтата, нормално во инструкции за машината доаѓа начинот да се примени и ако на тој тип машина навистина му треба. Како што реков, не сите се со ист квалитет, така што нивното одржување зависи од повеќе фактори. Професионалците мора да нанесат капка масло.

Пред да отидете на овој чекор, мора да ги имаме ножевите совршено чисти, па затоа е важно да ги прегазиме неколку минути оставајќи ја како да сме го извадиле од неговото поле за прв пат.

Кога ја нанесовме капкатаСега мора да ја вклучиме машината околу 20 секунди, така што таа е правилно намастена и подготвена да продолжи со сечење на косата.

Поврзана статија:
Машки фризури: Кратки на страните и долги на врвот

👨‍🦲 Поминување на машината

Сечење коса со брич

Ако имаме многу долга коса, препорачливо е да користиме максималниот број дека мораме да ги олесниме работите, бидејќи ако одиме многу до коренот, може да биде потешко да се пресече за неколку минути.

Бидејќи веќе ги сечеме сите области, ние веќе одиме директно на 1 или 3 да сечеме по желба, секогаш со можност да се постави на 0 да биде целосно без влакна.

Како и секоја фризура, препорачливо е тоа одете еден на фризер, но поради ниската цена на одредени машини, денес може да се заштедат добри пари во оние установи што можат да се движат од 6 до 18 евра во зависност од областа каде што живеете.

📚 Совети за бричење на главата

Првиот е имаат уредна коса, без разлика дали го имате долг или краток. Не само за хигиена, туку затоа што изгледа најдобро што е можно, освен фактот дека добро ви доаѓа пред да го исечете или, како на овој пост, да го избричите.

Тоа е важно користете пена за бричење по целата глава за да се избегнат можни иритации или повреди.

Мораме помине жилет во смисла на раст на косата. Ова ја прави косата многу мала, така што при добро второ поминување таа веќе може да биде како што сакаме.

Сечење коса со брич

Ако веќе тргнеме во спротивна насока, ќе го имаме подготвен да го избричи добро исто како што сакавме.

Lo првиот е предниот дел, потоа страните и конечно можеме да се преселиме назад со помош на некого. Тука имајќи рачно огледало плус предно огледало ни олеснува дури и да не ни треба некој за оваа задача. Малку трпеливост бидејќи за неколку минути ќе го имаме добро подготвено.

Важно е да имате влажна крпа да се отстранат остатоците од пена и коса што останаа. Што да кажам дека тушот за пост ви одговара, за да избегнете напуштање на бањата со оние влакна што изгледаат бесконечно

Ние применуваме а навлажнувачки крем на скалпот за да не се исуши или иритира.

Оваа постапка ќе се обидеме да го направиме тоа повторно кога ќе видиме дека почнува да расте премногу.

📑 Накратко

Со сето кажано, ќе ги имате најдобрите совети за правилно избричи ја косата и да не прифаќаме никакво расекување или чешање што е вознемирувачко кога сакаме да излеземе подоцна со пријателите и да уживаме во ноќта. Затоа, не пропуштајте го состанокот пред другите совети што ги лансираме од мажи со стил и што толку многу сакаме да ги споделуваме и да ги даваме.

Дали знаете повеќе совети што можат да бидат корисни кога станува збор избричи ја главата? Кажете ни како ви оди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ijоихој dijo

  Доцна, но моето мислење оди: Имам 4 години да ја бричам главата.

  1. Јас го правам тоа на секои два дена, ако ми е гарантирано претходно, ќе го направам тоа повторно.
  2. Јас секогаш го правам тоа наназад и напред
  3. Кога немам крем, јас само користам сапун
  4. Никогаш не сум иритирана
  5. Да, имав свои несреќи, но тие се минимални.
  6. Задоволство е да се биде ќелав, и што имам коса.

  1.    Фелипе dijo

   Го сакам твојот коментар и јас го правам истото
   За мене е исто така задоволство да одам ќелав затоа што одам ќелав
   Исто е затоа што имам 23 години, но мислам дека сакам да бидам ќелав
   се грижи loquillo прегратка во далечината

 2.   Xavier dijo

  Со години сум ќелав, освен тоа што имам многу права и фина коса што ми го влошува проблемот, сакам да се бричам бидејќи ја имам машината, но се сомневам, дали користев 0 или 1? Или комбинација? Јас имам 24 години

 3.   Оскар dijo

  Јас имам 25 години и сум без влакна од мојата 22 година .. Така реков и рапував! Не сакав да биде така но тогаш ми се допаѓа и го правам нормално на секои два или три дена секогаш .. Тоа е навика и ми се допаѓа! Како прави да се чувствувате добро кога се грижите за сликата! Мора да бидеш позитивен јави !! Секогаш најдоброто лице !! Тој тој

  1.    Xavier dijo

   Во моментот кога ми се појавивте Оскар, јас веќе го избричив тој, тој е доста разноврсен и удобен, страдав од првут и без коса целата чиста и главата ми е залечена, јас веќе двапати се избричив, освен "0" со бричење Бричење, изгледот е прилично удобен, вистината е, размислувам да останам таков. Ви благодариме за одговорот.

  2.    Xavier dijo

   Во моментот кога ми се појавивте Оскар, јас веќе го избричив тој, тој е доста разноврсен и удобен, страдав од првут и без коса целата чиста и главата ми е залечена, јас веќе двапати се избричив, освен "0" со бричење Бричење, изгледот е прилично удобен, вистината е, размислувам да останам таков. Ви благодариме за одговорот.

 4.   Родолфо dijo

  Ги бричам страните на главата откако решив да направам моавк, но мојот проблем е следниот: дали е во ред користење на обичен брич (како Gilилет) или треба да користам електричен брич? Немам проблем да го користам Gillette, но тој е донекаде комплициран и бавен

 5.   Дејвид dijo

  Јас не советувам да ја купувам машината ремингтон, имав проблеми од првиот ден, со моќност (многу ниска) и важен дел од пластика се скрши (прилично слаба). Ако ви се случува да го користите за цел живот, потрошете ги парите. Од 45 евра. Браун е безбеден застрелан. Dелав пријател

 6.   Маркос. dijo

  Имам тенденција да ја бричам главата, кога го правам тоа на секои два дена тече многу подобро, кога поради некоја причина не го прави тоа и ми требаат повеќе денови, прво со машината за пилинг и после бричењето. Не сакам, добро ми оди. Исто така, навистина го бричам целото тело.