Како да се борите против симптомите при откажување од пушење?

Да се ​​ослободиме од зависноста секогаш предизвикува повлекување и мора да се управува со овие симптоми со примена на дисциплина за да може да се постигне целта што е престанете со пушењето. Во раните денови ќе биде тешко ако вашата зависност е многу утврдена, но малку по малку вашето тело ќе се детоксицира и ќе се чувствувате многу подобро.

Со цел да се стави крај на овие симптоми, MenconEstilo.com ви дава неколку решенија.

Првиот симптом ќе биде а Tos упорен тоа ќе трае неколку дена. За ублажување на кашлицата може да јадете мед бомбони или да го зголемите внесот на течности. Ако кашлицата трае подолго од една недела, можете да ја смирите со земање сируп.

Иако тоа не е многу честа појава, има некои луѓе кои откако ќе ја остават цигарата произведуваат главоболка. Доколку ви се случат, да се натопите со млака вода и опуштете се. Ако болката продолжи, обидете се да земете лекови за ослободување од болка.

Многу луѓе пушат со цел да одат во тоалет. Откажувањето од оваа навика може да произведе запек. За да не ви се случи ова, обидете се да пиете помеѓу 2 до 3 литри течност дневно, да внесувате овошје и зеленчук и да јадете храна богата со растителни влакна. Биде физички активен три пати неделно, исто така, ќе ви помогне да избегнете запек.

La раздразливост, На несоница О недостаток на концентрација тие се симптоми кои најмногу опстојуваат по откажувањето од пушењето. За борба против овие симптоми ве советуваме да ја намалите потрошувачката на кафе, чај или мате за да избегнете несоница. Можете исто така да изберете да потопите бања во топла вода неколку минути пред да заспиете или да одите 30 минути дневно прошетка пред спиење. Поради недостаток на концентрација, обидете се да имате слободно време (само неколку минути) за да се наполните со енергија и да ја вратите изгубената концентрација. А, за раздразливост, ќе мора само да им кажете на блиските дека се обидувате да се откажете од пушењето, бидете трпеливи, тоа ќе биде само за неколку недели.

Типичен симптом што едно лице го чувствува при откажување од пушење е зголемен апетит, Придружени со анксиозност. Ако ви се случи ова, обидете се да имате урамнотежена исхрана, со одделни оброци на секои 3 часа. На овој начин нема да бидете гладни и ќе можете да ја надминете вознемиреноста. Во случај да сакате да „пекнете“ нешто, обидете се да изберете храна што е лесна или е малку калорична или овошје.

Кога го имаш тоа повик да се вратиме на пушењето треба да знаете дека тоа ќе трае само неколку минути. Имајте при рака гума за џвакање, шеќер или лижавчиња без шеќер, ова ќе помогне во ублажување на овој симптом. Оваа потреба можете да ја замените и со друга постапка, како што се пиење вода, длабоко дишење, правење медитација, скокање, одење итн.

Ова се неколку совети за отстранување на досадните симптоми на откажување од пушење. Запомнете дека одлуката што ја донесевте е вистинската и дека, на долг рок, вашето тело ќе ви се заблагодари. Тешко е да се помине, но тогаш ќе се чувствувате многу подобро ... Релапсот е уште една фаза во процесот на откажување од тутун. Немој да бидеш спуштен од неа.

Ако ги испробавте сите овие совети и тие не ви одговараа или не можете да се откажете, тогаш ви препорачуваме да побарате помош од професионалец. Постојат многу достапни третмани за да се откажете од оваа лоша навика.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

47 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   alberto dijo

  момци благодарам за вашиот совет требаше да знам како да се справам со ова чудовиште од цигари ... благодарам од pehuajo

 2.   Miriam dijo

  Не пушам веќе еден месец и имам кашлица која не ме остава особено навечер, опоравив килограми, па во таа борба сум да ослабам, но дури и јас бев изненаден што не ми се пуши, Се обидов многу пати и мислам дека конечно го постигнав тоа.

 3.   Армандо Сантамарија dijo

  Јас не пушам веќе 9 дена и чувствувам многу симптоми на повлекување, но морам да поразам на повеќе од 20 години зависност

 4.   Клаудија dijo

  Јас пушев кутија цигари на ден 30 години. Немам пушено 10 дена. Направив ласерски третман, поддржан од апчиња со алпразол (оние што не сум ги земал 3 дена затоа што мразам да се чувствувам роговиден). Како и да е, јас сум сеуште пишман и со ужасен недостаток на концентрација. Може ли некој да ми каже дали има некој начин да се надмине недостатокот на концентрација? Витамини? нешто ??? Можете ли да ми кажете повеќе или помалку колку трае овој период на недостаток на концентрација? Треба да работам пред банкрот !!! Ви благодариме за секој одговор што можете да ми го дадете.
  Клаудија.

  1.    управител009 dijo

   Вежбањето е најдобра опција, започнувам со воздржаност од оваа лоша навика и сфаќам дека кога сакам да пушам почнувам да вежбам и желбата се смирува.

   1.    Луиџи dijo

    Здраво на сите корисници на оваа страница, јас сум 48-годишен човек, со голема иднина за работа, благодарение на БОГ, пушам 30 цигари на ден веќе 20 години, добро драги мои читатели, цигарата не неговата работа е во белите дробови, сега имам ХОББ, хронична опструкција во белите дробови, заедно со пулмоналниот емфизем, секако веќе престанав да пушам, но сега имам сериозни ограничувања за да продолжам со мојот ритам ... го пишувам ова за вие што пушите, не дозволувајте вашето здравје да достигне слична состојба со мојата состојба и откажете се денес ... Бог да ви помогне.

    1.    сузана dijo

     МОЖЕ!!!! вратете ја радоста за живеење што ви дава да се чувствувате здрави, да дишите, уживате во аромите. Чувството на свеж воздух како влегува и патува низ вашето тело е најголемо задоволство. Вашиот најдобар сојузник е дишењето, тој ги контролира сите ваши функции. Честитки за одлуката, никогаш не е доцна.

  2.    Фернандо dijo

   Здраво Клаудија, знам дека поминаа неколку месеци од твојот пост, имав ист третман со ласер и ги имам истите симптоми како тебе, ми препишаа витамин Ц и го подобрувам прашањето за замор, но она што ме загрижува е тоа што ми предизвикува да пушам Кога другите го прават тоа, јас бев само 7 дена без пушење. Секој коментар за вашето искуство ќе биде добро прифатен.
   Ви благодариме.
   Фер.

 5.   Карлос dijo

  здраво: Имам веќе 2 месеци без пушење и вистината е дека немам вознемиреност од цигари, но имам некои симптоми кои не знам дали е нормално, на моменти ескаклофриос и трепет во нозете што минуваат брзо, моменти на страв и имам многу либиски сон. Се будам многу, ова е лесно норма
  Ви благодариме за одговарањето

 6.   EGR dijo

  Јас сум од понеделник 15 без пушење, само 3 дена !!! Но, морам да кажам дека по 15 години пушење, и по неколку неуспешни обиди, овој пат ми е чудно лесно ... Решив да купам инхалатори за Nicorette во случај да ме испаничи, но вистината е дека едвај треба да користете ги ... но во одреден момент, ако го прифатив тоа, особено ми се најде по некоја храна, бидејќи во тоа време бев многу навикната да пушам ... но како и да е, се надевам дека оваа порака ќе помогне некому. .. Сметам дека инхалаторот е многу добар да престанам да пушам, па ако не сте го пробале и сè уште не сте успеале да ја напуштите навиката, пробајте, нема што да изгубите (вреди неколку евра ...), но така многу да се добие !!! Честитки за сите што успеавте да го напуштите и не се откажувајте !!!

  1.    hector dijo

   Истото ми се случува - и јас сум исплашен и крвниот притисок ми се зголемува

 7.   мабели dijo

  Поминаа 38 дена откако го напуштив пушењето денес.Немав кашлање во кое било време, но имав рани во устата, па не можев да јадам ништо кисело, грубо или крцкаво; накратко, тој внесуваше само течности и пире; Мене траеше повеќе или помалку 25 дена. Како да се борам против мојата вознемиреност? со прошетки, повеќе или помалку 7 км на ден, навечер кога ќе престанам да работам, пијам вода колку што можам секогаш кога ќе почувствувам потреба да пушам, џвакам гума за џвакање, нешто што никогаш не сум го правел и јадев бонбони, логично за 4 кг. гоење, но денес приоритет е да се запре пушењето. Не е лесно, но може да биде и полошо, пушам 40 години.

 8.   Деџеј dijo

  Па, овде во Мексико живееме истата ситуација, јас не пушам 7 дена, тоа ми олесни, едноставно велам „веќе не пушам“ и сега желбата ми поминува, по околу 15 години пушење 6 до 12 цигари на ден. Грлото ме боли, чувствувам некои мозолчиња на непцето за да не дојдам до рани, а вистината е дека многу ми се допаѓа, но не. Единствените лоши вибрации се кашлицата што ја започнав 7 дена. Исто така, се откажувам од алкохолот, што ми станува сè потешко, бидејќи намерно престанувам да се среќавам со моите пријатели по една година со само 4 саботи без алкохол. Веќе пиев во текот на неделата и пушев секој ден. Денес мислам дека не е ништо повеќе да се одлучува.

 9.   Мигел Ангел Морапарга dijo

  Здраво, јас сум од Мексико (Гвадалахара) Пушам 30 години и постојано се обидував да престанам да пушам, да користам лепенки, гуми за џвакање, инхалатори, но не престанувам да пушам, сè додека можеби навистина не решив да го сторам тоа и почнав да се информирам за злите последици да се откажам од пушењето, можеби би бил исплашен од многуте болести на пушачите и да се откажам од пушењето, имам 20 дена без пушење, не ми беше лесно, си помогнав со апчиња (без никотин) кои ја инхибираат желбата за пуши, тие многу ми помогнаа и убеден сум дека нема да пушам повторно, ајде да победиме. Да ти можеш!

 10.   Мигел Ангел Морапарга dijo

  Здраво, јас сум од Мексико (Гвадалахара) Пушам 30 години и постојано се обидував да престанам да пушам, да користам лепенки, гуми за џвакање, инхалатори, но не престанувам да пушам, сè додека можеби навистина не донесов одлука да го сторам тоа и започнав со информирање себеси за последиците Малигно пушење, можеби сум исплашен од многу болести на пушачи и престанам да пушам, имам 20 дена без пушење, не ми беше лесно, си помогнав со апчиња (без никотин) кои ја инхибираат желбата за пушење , тие многу ми помогнаа и убеден сум дека нема да пушам повеќе, направете го да се чувствува така. Да ти можеш!

 11.   Мартин dijo

  Денес немам пушено еден месец. Пушев од 40 до 50 цигари на ден и додека мојот син влезе во медицинското училиште и другиот во правниот факултет, за да ги види како примаат, јас престанав да пушам, инаку тутунот не ми дозволуваше. Она што сакам да ви го кажам, ако немате доволно волја, предложете нешто што ве принудува, во мојот случај, ГЛЕДАТЕ ГИ ДЕЦАТА ДА ГИ ПРИМЕНИ, тоа помага и многу. Кога ми доаѓа да пушам, размислувам само за иднината на моите деца и тоа ми помага. Што се однесува до вознемиреноста, кога пушев излегов во патио во мојата куќа и пушев две-три цигари, сега излегувам и носам овошје, ги јадам мирно и уживам во нив. СИЛА КОИ МО CЕ, ЦИГАРЕТА Е СРЕДНА… .. НЕ МОOTЕ ДА НЕ ТЕБА !!!!!

  1.    Марија dijo

   Ја прочитав вашата порака заради она што го велите дека сакате да ги гледате вашите деца кога ќе ги примат. Сакам да танцувам валцер на 15 години со мојата внука Таа има 7 години. Имам лошо грло. Ми треба помош благодарам

 12.   лидија dijo

  Здраво, јас престанав да пушам скоро 2 месеци, пушач 33 години ... Моите симптоми се: вознемиреност што ја изгубив со одење по 10 км секој ден, одам на еоробика, вторник и четврток и во сабота одам да правам машини во теретана за тонизирање. Ми се допаѓа мирисот на тоа, но минувам тутун. Јас се здебелив 5 кг, но моето тело беше исполнето со килограмите што недостасуваа “, мајка ми ми рече дека ме однесоа“. Сè е супер освен НЕГОВИНАТА, КАКВА UУБОВСКА РЕАЛНОСТ, јас бев еден од луѓето што можеа да спијат 11 часа на истегнување, сега нема како да се разбудам, 3 до 4 пати, ова не мирува, се надевам дека со време Може да спијам одеднаш .. Ми рекоа дека по три месеци W .. Леле ……. Бањата регулира, чини, но оди

 13.   silvestre dijo

  Престанав да пушам по гастронеритис, ми се гадеше дури и од цигари, добро прашање е што веќе се обидов да пушам пучо после јадење и го одбив, па ако имам кашлица дека умирам е неверојатно, не можам да спијам ноќ и прекумерно се потим кога ќе успеам да заспијам, се опуштам како да сум играл 2 фудбалски натпревари под сонцето со 2 степени, иритирано сум цело време, запек, што знам ... се надевам дека овие симптоми промена ... Не сакам повторно да пушам Веќе пушев многу во овие 34 години.

 14.   Вивана dijo

  Престанав да пушам пред 1 месец и 24 дена и се чувствувам идентификувано, не можам да спијам и многу сум вознемирен, сакам да јадам, многу одам, пијам многу вода, не пиев вода и тоа важно е Ја одзема желбата да јадам малку и се чувствувам како осаменост, бидејќи цигарата беше лошо друштво, ставам средства за пушење 28 години, правам терапија и одам во група .. земам грижа за себе, затоа не паѓам во канџите на когаро .. ајде тоа може !!

 15.   вице dijo

  Здраво, поминав два месеци без пушење после 33 пушење. Те оставив само со една сесија за хипноза. Добро ми оди, но со некои симптоми како што се запек, зголемување на телесната тежина (пушачите согоруваат 250 калории повеќе на ден), малку вознемиреност и раздразливост. но мора да бидете силни затоа што тие се симптоми што треба да поминат. Секој што се откажува од зависност има непријатни симптоми при откажување. Но, со текот на времето тие исчезнуваат.

 16.   вице dijo

  Јас сум победник на оној од претходниот коментар, точно дека тие се 33 години пушење, а не месеци. Посакувајќи им сила на сите што се откажуваат од тутун затоа што лекот најмногу убива. Порано или подоцна тоа носи проблеми. Иако најпрво се чувствува лошо со многу непријатни симптоми, мислам дека со текот на времето не носи никакви награди. Некој може да ми каже какви симптоми имаа кога престанаа. Благодарам

  1.    Хавиер dijo

   Јас сум среќен, од 16 години пушам пакет до 32 години и за среќа по бронхитис решив да се откажам од пушењето ... Не пушам веќе две недели, а единствените симптоми што ги имам се вртоглавица и главата ми спие. на моменти навистина сакам да пушам, но му заковам чаша вода и тоа е тоа ...

 17.   Хавиер dijo

  Јас сум среќен, од 16 години пушам пакет до 32 години и за среќа по бронхитис решив да се откажам од пушењето ... Не пушам веќе две недели, а единствените симптоми што ги имам се вртоглавица и главата ми спие. на моменти навистина сакам да пушам, но му заковам чаша вода и тоа е тоа ...

 18.   Marcelo dijo

  Престанав да пушам пред два месеци, најголемиот проблем што го имам е мојот стомак, бидејќи рефлуксот ми беше изразен во последните неколку недели .. Нешто слично му се случи на некого ……… ..

 19.   ХОРГ РУБЕН САЛАЗАР МТЗ dijo

  Здраво на сите..ОДДЕЛА ОДБИВ 12 ДЕНА..БЕЗ ЦИГАРСКО ЧУДОСТ .. ПРОЧИТАВ НЕКОЛКУ АНЕКДОТИ НА СИМПТОМИТЕ ... ОТКАУВАМ ТОА ДА ЈА ПОЗНАМ ДЕКА НЕ САМ САМО ... МОЈАТА ЦЕЛА ИЛИ Охрабрувачки ОСТАВЕТЕ ОД ПИГАР, ДЕФИНИТЕЛНО .. БЕШЕ МОЈОТ СЕМЕЈСТВО Y МОИ ДЕЦА W САКАМ ДА ИГРАМ СО нив ВО 30 ГОДИНИ ¡¡… AD ИСПРОБАВ ГУМMSИ, ПАТЧЕВИ, ПЛОЧИА, Таблети, Акупунктура… Но, ништо друго Она што работеше за мене беше мојата одлука и моето срце .. умот е моќен .... имам симптоми на кашлање ... во ноќите и кога трчам ... болка во ногата, чувство на имајќи некои белодроби кои "оксигени се повеќе" .... ДИШАМ НИКОТИН САМО ЗА ОТВОРАЕ, ИСТО КАКО И ОБЈЕКУВАЕ .... БЛАГОДАРАМ БОГ ДЕНЕС ПО 20 ГОДИНИ ДА СЕ ПУШАМ VE НЕ СЕ ПУШИВ… МОAYЕ БОГ да се грижи за тебе и да не ве благослови од целта. ПУШЕТЕ СЕКОЕ ПОВЕЕ!

 20.   Алберто dijo

  Здраво, денес решив да се откажам од пушењето, имав само 2 неуспешни обиди, но откако ги прочитав вашите коментари, подготвен сум да се борам против овој пеколен порок што води само до здравствени и психолошки проблеми. Сигурен сум дека ќе успеам!

 21.   Гонзало dijo

  Пред 4 месеци престанав да пушам, чувствував грчеви во нозете во првите 2 месеци, малку вртоглавица, но ништо необично.Очигледно ниедно тело не е исто, но навистина оние кои сакаат да се откажат ... НАПРАВАЈТЕ !!! Е НАЈДОБРАТА ОДЛУКА КОЈА МО CЕТЕ ДА ЈА ЗЕМЕТЕ ДА НЕ УМРЕТЕ!

 22.   ХОРГ РУБЕН САЛАЗАР МТЗ dijo

  КИМ… НАВИСТИНА… .ВИДЕОТО Е МНОГУ ИМПРЕСИВНО… .МОЈО ДОЛ… СРЦЕТО… БЛАГОДАРАМ ЗА СПОДЕЛУВАЕТО ОВОЈ, за да ја реафирмираме нашата одлука да престанеме да пушиме ... МОAYЕ БОГ да ве благослови!

 23.   Хуго dijo

  Поминаа 9 дена откако престанав да пушам, пушев од 16 или 17 години, сега имам 39, пушам повеќе од 2 пакувања на ден, тешко ми беше бидејќи покрај откажувањето од цигарите морав да престанам јадење од триглицериди и висок холестерол, амин на бронхитис што го имав пред неколку дена и синузитис. Да се ​​откажеш од пушење не е лесно, никој не рече дека е, сепак мора да го сториме тоа за нас и за нашите деца, да ги охрабриме да се откажат од тој проклет порок, да не опаѓаат, да сториме се што е можно за да се прогласиме за „БЕСПЛАТНО „Во случај да работи за некого, мојот лекар ми препиша 50 тафил навечер за да можам да ги надминам кризите што ги имав поради сè што ми се случува.

  Поздрав до сите и со среќа во оваа борба против тутунот.

  1.    Анто dijo

   Колку е јак твоето уго !!! Јас престанав да пушам и не го правев толку долго, дури ни иста количина !! но со посветеност се е можно !! сили за сите што сакаат да се извлечат од тоа проклето отров !!

 24.   Мирна dijo

  Здраво, јас сум без пушење веќе 15 дена и многу сум задоволен од моето достигнување .. но имам одредена непријатност во белите дробови што не станува болка .. некој може да ми каже дали е нормално .. благодарам ..

 25.   Карлос dijo

  Јас не пушам два месеци. Јас имам 35 години. Од 18 години пушев 5 цигари на ден се додека не наполнив 23-24 години кога пушев половина пакетче. Во последните две години дневен пакет. За една бронхија престанав да пушам. Не сакам да пушам, немам вознемиреност и ме мачи чад од тутун. Повеќе спортувам. Сега имам мала кашлица, мало болно грло, мала болка во десното белодробно крило (малку) и слуз. Мирна, не знам дали е исто како мене, но мислам дека белите дробови сами се чистат и стануваат почувствителни. Е почекаме сè да се стабилизира.

 26.   Гилермо dijo

  п.с ти кажувам дека се откажав од пушење 7 месеци имав релапс, но се обидов повторно и сега сум еден месец п.с. со вознемиреност лошо ми оди затоа што е најсилно што има, но можно е да не престанеш да се обидуваш не бидете обесхрабрени за вежбање затоа и ќе ви помогнат многу и многу на сауна.

 27.   Pablo dijo

  Never Никогаш не сум се обидел, мојот најголем непријател е вознемиреност, но тие се апсолутно во право, ова е само за момент. Ова е зависност и мора да се третира како такво, затоа еден ден по еден.

 28.   Роберто Хименез dijo

  Што е со пријателите, јас бев само два дена без пушење, откако видов пушена x 25 години, кај овие мајки, многу сум вознемирен, се сеќавам на секоја секунда од цигарата, но само x овој ден нема да ја пушам 8 месеци пред тоа ги оставив дрогата и алкохолот, но не можам да ја оставам цигарата, методот што го користам е оној метод што го учат моите колеги од групата анонимни алкохоличари само за овие 24 часа што нема да пушам, исто така, јас самиот не сум толку комплициран, само со закажување за овие 24 часа нема да пушам. само x еден ден .. поздрав и многу охрабрување

 29.   Josep dijo

  аааии !!! тоа заебано. Немам пушено 20 дена, имам странец, долу, се будам неколку пати навечер ... ... ми недостасува малку воздух ... но држејќи се ... ова ќе заврши
  Ви благодариме за коментарите, помогнете ни да не се чувствуваме повеќе чудно и да имаме сила ... и да видите дека скоро сите многу лошо поминавме !! ...

 30.   Монте dijo

  Бев 73 дена без пушење. Пушев 20 цигари на ден, затоа носам околу 1464 непушени пури. Престанав преку хипноза. Немав вознемиреност или желба да пушам. Откако престанав да пушам, велосипедизам на планина и држам диета три дена во неделата (диета со коцки), добив само 1,4 кг, но тоа е од спорт. Изгледам порафинирано и витко од порано. Можеби и порано бев слаба. единственото нешто што ме загрижува и почнува да ме загрижува е несоницата. Се будам во 2:30 часот наутро и не се враќам да спијам до 6 часот наутро. Исцрпен сум Има денови кога не знам како можам да се справам со мојот велосипед. Јас сум многу среќен што живеам сосема поинаков начин на живот веќе три месеци. Ако не можам да спијам уште една недела, ќе одам на лекар за да ме проверат со аналитика. Ах, заборавив, кога ќе се разбудам, јас сум преплавен со пот. Ова е нормално,? Дали на три месеци, сепак може да биде синдром на повлекување?

 31.   Max dijo

  Онаа вознемиреност е многу грда. Не пушам веќе еден месец и сè уште се чувствувам многу вознемирено .. Со цел да спијам ноќе земав капки од клонагин. 2 растворени во поко д агуаа и цн таа дрмија како бебе .. Поздрав и сила што можеш :)

  1.    Монте dijo

   Па, престанав да пушам пред 4 месеци и имав тешка несоница веќе 4 месеци. Според тестот на крвта, имам естрогени на подот и не ми доаѓа менструацијата. Покрај ползењето по подовите, јас сум тотално лудачко расположение. Од плачење до смеа и од смеа до плачење. единствениот ден кога спиев беше крајот на годината (пушев 1 горење)!
   Знам дека не е добро. Знам дека никогаш повеќе нема да пушам. Но, можеби несоницата ме убива порано. За среќа, не се здебелив благодарение на диетата и возењето велосипед. Како и да е, се лутам кога енергијата не ми дозволува да тренирам. Ужасно. Се надевам дека ова ќе се случи брзо. Не знам што да пијам повеќе за да спијам. Tryе пробам што велиш Макс.

 32.   Max dijo

  Сила .. Не знам како да се задржам толку многу бев ист .. Направив секакви студии и тие ми излегоа добро. Откако ми направија електрокефалограм и сè беше во ред, и таму неврологот ми рече дека страдам од напади на вознемиреност, му ги кажав моите симптоми и му реков дека може да помине малку за да го смири тоа. Ми рече да пијам чај од мансанила и навечер да ги земам тие капки клонагин .. Добро. Х барем можам да спијам, но понекогаш ги враќам тие напади и се обидувам да направам нешто за да ми го одвлечам вниманието .. Пушев повеќе од 10 години ... Но, таму се бори во стилот .. Среќно за сите и се надевам дека сите закрепнуваат повеќе. Прегратка ...

 33.   Max dijo

  Јас советувам пред да се лекувате, консултирајте се со вашиот лекар или невролог за да видите што пишува ... Се надевам дека имате среќа.

  1.    Монте dijo

   Да! Јас ќе го сторам тоа
   Благодарам Макс

 34.   Lupe dijo

  Здраво на сите, прочитав од почеток, бев подготвен денес да одам во ургентниот центар, имам кашлица што ја имав во животот, дури ни со најлош бронхитис, не пушам веќе 12 дена и од утро до ноќно кашлање, ноќите се полоши, кашлицата ме буди, кашлам и вистината е да се вратам да спијам, зедов сè за кашлица, дури и купив вентолин, бидејќи понекогаш е сува кашлица и јас мислам дека моите бронхијални цевки се затворени.
  Тоа беше докторот кој ми препорача да престанам да пушам, поради мојата возраст (имам 56 години), висок крвен притисок и холестерол, иако сум слаба.
  Не се мерив, но не сакам ни да јадам, продолжувам да јадам нормално, почнав да одржувам часови по сликарство, јога и пилатес.
  Среќната кашлица !!!! е она што ме загрижува, но мислам дека повеќе нема да пушам, долго време размислував без стимулации за откажување, но главен стимул во моментот сум јас, здраво и планирање достоинствена старост.

  Ги охрабрувам оние кои сакаат да се откажат, поради чувството на СЛОБОДА што го чувствувате и ги охрабрувам моите колеги, поранешни пушачи, го постигнавме.
  Поздрав до сите.

 35.   светлина dijo

  Го напуштив 26 година .. денес е 2017 јуни по бронхитис со астма што ретко го имав во животот… се совпадна со моето пензионирање .. потегот на моите деца first првата работа на ќерка ми.
  Првите 4 дена спиев по ред едвај јадев и пиев само вода ... потоа деновите поминаа ... уште еден ден ... уште еден ден ... и така сум ... ја чувам цигари исто како и тој ден ... ги гледам но не ги земам ... излезе херпес на усните не знам дали беше антибиотик .. возбуден сум што ме чинеше малку во споредба со друго време look Изгледам бледо… Читам многу за темата за да ги видам биолошките промени… го објавувам во лице… за поддршка на моите пријатели и ако ми кажат нешто што не ми се допаѓа, ги испраќам да сере… Сметам секој ден што поминува и заштедувам канап од секој пакет за да патувам… се наградувам со нешто.

 36.   Балмор Родригез. dijo

  Она што е вистина е дека како одминува времето, желбата да се пуши од време на време станува поконтролирана и пократка. Поздрав

 37.   Ракел dijo

  Здраво на сите!!! Јас не пушам 7 дена, многу сум среќен затоа што од 13 години пушев 10 цигари на ден, а веќе имам 50 години !!! Пробав многу пати и не успеав, само еднаш траеше два дена и повторно пушев. Еден добар ден почувствував дека немам никаков квалитет на живот, бидејќи ме боли грлото, лош вкус на храна, не ми доаѓа да дишам. Патем, знаете за толку многу луѓе кои ги загубија своите животи поради тој глупав порок. Дека животот има толку многу убави моменти што застануваме, можеме да престанеме да живееме покрај своите најблиски само поради бесмислен порок ... МИСЛЕТЕ ЗА ШТЕТА КОЈА ОВА ILLЕ ВИ ПОМОГНЕ. РАЗМИСЛУВАЈТЕ ЗА ВАШИТЕ ОБОУВАНИ ОВА ВЕ ПОСИЛУВААТ, РАЗМИСЛИТЕ ШТО ЗАШТЕДИТЕ, ОВА ВЕ ПОДОБРУВА. и пред сè, помисли на тебе е време, никогаш не е доцна да се извлечеш од оваа вратоврска пријатели. МИ ПОМОГНУВАМ КОГА САКАМ ДА ПУШАМ, СО Мирис на тутун и ЈА ЗЕМАМ ВО УСТА ПО ОАКОЈАТА ЈА ВЕ ВЕРУВААТ И ОБЕЗБЕДУВААТ мозок. ТЕ ОБВИНУВА ДОДЕКА ГО ЧИСТЕШ ТЕЛОТО, ЈАСНО БЕЗ САМИЛЕЕ САМО СМРЕ SMЕ ... ЕФИКАСНО Е. И јас ќе ти кажам, ми беше многу добро, ја гледам цигарата и не ми се ни пуши, толку што чадот ми пречи. ЈАСНО И РАЗМИСЛУВАЕ МНОГУ БОГ БОЈ КОЈ МИ ПОМОГНА, ПОШТО што го прашав и ме водеше. Фала му на мојот Господар !!! и со среќа пријатели.