Како да направите промена на маслото?

Моторното масло и неговиот филтер треба да се менуваат со периодот предложен во упатството за одржување на автомобилот. Исто така, како интуитивно правило, сменете го маслото и филтрирајте на секои 7000 километри или на секои 4 месеци, кое и да е прво. Оваа практика ќе обезбеди поголема заштита и долг век на траење на вашиот мотор.

Пред да започнеме со задачата, ќе треба да го купиме новото масло, за ова консултирајте се со упатството за автомобили каде што се наведени препорачаниот тип на масло и капацитетот на картерот.

Исто така, новиот филтер за масло. Постојат различни големини и форми, прирачникот за автомобил содржи препорачан модел за вашето возило. Доколку го немате упатството, која било продавница за лубриканти за автомобили или центар за лубриканти ќе ви го продаде вистинскиот филтер и масло само со наведување на марка, модел и година на производство на автомобилот.

Потребни ни се и:

 • А клуч или сопствен клуч за навртката за одвод и клуч за филтрирање.
 • Голем дренажен послужавник со капацитет помал од 6 литри.
 • Партал или стоа.
 • Раствор за чистење и латекс ракавици за еднократна употреба.
 • Инка за воведување на маслото без истурање.

Сега можеме да го смениме маслото за автомобил:

 1. За да го отстраните долниот приклучок и да го исцедите маслото, мора малку да го подигнете автомобилот за да можете да се лизнете под него. НИКОГАШ не користете дигалка за да го држите автомобилот горе, тој е многу нестабилен. Преносливите рампи се идеални и многу побезбедни. Секогаш следете ги препораките на производителот на рампата, особено во врска со безбедноста. Маслото не треба да се исцеди кога е ладно, вози го автомобилот доволно долго за да го доведе моторот до нормални работни температури. Затоа, ставете го автомобилот на рампите, исклучете го моторот и подигнете го аспираторот за малку да го олабавите филтерот, ова спречува формирање на вакуум и дозволува маслото да се исцеди од дното, на полесен начин.
 2. Со моторот топол и автомобилот во посакуваната положба, продолжете да го лоцирате и извадите приклучокот за одвод што се наоѓа во долниот и задниот дел на картерот (да не се меша со приклучокот за одвод на автоматски менувач што е во блокот на менувачот) . Ставете ја тавата за одвод на масло под приклучокот за одвод. Користете го вашиот клуч, свртете го приклучокот спротивно од стрелките на часовникот додека не се сврти слободно. Завршете ја операцијата со ротирање рачно. Во овој момент, проверете дали маслото излегува слободно и веројатно ќе излезе топло. Обидете се да не го влечете капачето на послужавникот, иако не грижете се ако тоа се случи.
 3. Користете го клучот за филтрирање, олабавете го филтерот за масло спротивно од стрелките на часовникот. Завршете ја работата рачно, внимавајте да не допирате жешки области на моторот и да не одвојувате кабли. Внимателно спуштете го филтерот за масло, може да биде полн и да се чувствува малку тежок. Бидете внимателни да не истурите масло, извадете го од моторот и истурете ја неговата содржина на садот за одвод.
 4. Земете го новиот филтер и користете ги прстите за да нанесете лесен филм од масло (ново или користено) на дихтунгот што делува како заптивната смеса. Внимателно зашрафете го новиот филтер рачно со вртење во насока на стрелките на часовникот. Ако филтерот е правилно усогласен со конецот, тој лесно ќе се вклопи. Не е потребно стегач за конечно прилагодување. Инсталирајте го долниот приклучок рачно и завршете го затегнувањето со клуч, но не затегнувајте премногу.
 5. На горниот дел од моторот ќе најдете капаче за полнење масло, обично обележано со симбол на конзерва за масло. Рачно, одвртете го капачето и продолжете да го истурате новото масло, во количината означена со упатството користејќи ја инката. Проверете го нивото на маслото со прачка. Сместено е малку пониско од капакот и обично е добро видливо, се состои од челична лента со максимални и минимални ознаки и рачка или рачка за да може да се отстрани. Точното ниво е помеѓу максималното и минималното. Ставете го капачето на вратот за полнење и потоа стартувајте го моторот само една минута и повторно проверете го нивото, доколку е потребно, додадете повеќе масло. На крај, проверете дали има протекување под возилото, особено околу филтерот за масло и приклучокот за одвод.
 6. Запишете ја километражата за да знаете кога повторно да го смените маслото. Бидејќи користеното моторно масло е многу загадувачко за животната средина, мора да се отстрани правилно.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Патрицио dijo

  Го стартував моторот само 2 минути, а потоа го извадив приклучокот (без претходно да ги прочитам овие информации). Дали може да има акумулирано старо масло во моторот или во картерот што може да му наштети на новото масло? (сè уште не ставајте приклучок за одвод или нов филтер)