Како да имате 100% хидрауличен управувач?

Оние со кои поседуваат автомобил хидрауличен управувач тие имаат чувство дека можат да го свртат воланот „со еден прст“. Но, ако почнете да забележувате дека мора да вложите дополнителен напор, да слушнете некаков шум во свиокот или воланот не се враќа лесно во првобитната положба, сигурно имате проблеми со хидрауличниот управувач на вашето возило.

Пред да трчате на механичар, можете да потврдите дека овие проблеми и звуци не се предизвикани од недостаток на течност во пумпата. Каде треба да барате, што треба да гледате и каква течност да додадете?

 • Пронајдете го резервоарот на пумпата за серво волан. Обично се наоѓа лево (гледајќи го моторот однапред) и е многу сличен на резервоарот за вода. Течноста е про transparentирна, светла, црвеникава по боја и нејзиниот вискозитет е сличен на маслото.

 • Потврдете дека нивото на течноста не падна под минималната ознака. Препорачливо е да го сторите тоа, откако ќе го користите возилото, што е да се каже на топло. На овој начин мерењата се посигурни.
 • Ако ви треба течност, кога ќе ја додадете, не ја надминувајте максималната граница, бидејќи вишок од тоа може да предизвика пумпата да работи присилно и да започне да се откажува.
 • Проверете дали загубата на течност не е предизвикана од стеги во лоша состојба. Многупати, овие 'рѓа или се кршат, предизвикувајќи притисок во внатрешноста на цревата да генерира истекување.
 • Ако не можете да најдете дефект во пумпата, одете кај специјализиран механичар. Течноста може да се изгуби преку заптивките на серво управувачот, да се скрши или да се исуши.
 • Ако хидрауличната течност има темна нијанса, тоа значи дека е 'рѓосана. Проверете го резервоарот за дупки или дупки и променете ја течноста.
 • Осигурете се дека специјалист го проверува хидрауличниот управувач, барем еднаш годишно.

Никогаш не држете го серво управувачот на вашето возило над крајот на патувањето повеќе од 3 секунди. Може да предизвикате сериозно абење на пумпата, што влијае на нејзината работа.

Општо, кога ќе го свртите воланот целосно и ќе стигнете до постојката, ќе слушнете метален шум. Не се вознемирувајте затоа што тоа е нормално; сè додека кога ќе го свртите, малку, во спротивна насока, ќе престанете да го слушате. Ненормално е бучавата да опстојува секогаш кога ќе се движите или управувате со воланот.

Постојат заптивки и балсами кои се комбинација на синтетички масла кои ги поправаат и приклучуваат протекувањата од вентилите или заптивките. Консултирајте се со специјалист за неговата употреба во вашиот автомобил.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ilилберто дел Риверо dijo

  Ви пишувам од Монтевидео - Уругвај. Ја ценев содржината на страницата за нејзината јасност и квалитет. Добро е, за оние кои сме заинтересирани за овие теми, да најдат препораки и знаење што ни помагаат да разбереме, да заштедиме пари и да побараме соодветна помош. Со почит илберто (Мдео. ROU)

 2.   Кристијан dijo

  Написот е многу комплетен, тој е ценет кога немате идеја за овие работи.

 3.   Мигел dijo

  Одлични информации. Тоа е што се случува со мојот камион. Јас сум од државата Нуево Леон.

 4.   Паркер хидраулични пумпи и вентили dijo

  Овој материјал е многу интересен и многу комплетен, ви благодарам многу и продолжете да објавувате

 5.   ќелавост 69 dijo

  Ви благодарам многу за вашиот придонес, тоа е многу корисно.

 6.   но dijo

  Сакав да знам, x грешка и направив вода на хидрауличната течност, веднаш направив да се промени. Кои проблеми би можеле да ги имам во автомобилот?

 7.   Хорхе dijo

  Фала за информацијата, имам 94 Camry и почнувам да слушам звуци како „пчели“ при вртење на гумите, провери и ако донесеш масло, дали е пумпата? помош. Благодарам

 8.   Gabriel dijo

  Благодарам за оваа информација, немав никакво знаење за адресата и дури ме спасивте да барам разни проблеми во иднина

 9.   leonardo dijo

  Насоката се скрши и јас бев напорна, не се сврте никаде, бидејќи одев без течност, пумпата можеше да се скрши благодарение или само да ја смени решетката благодарение

 10.   CESAR dijo

  Ви благодарам многу за советот што го дадовте на оваа страница. бидејќи тие служат многу за да знаат повеќе што да прават за да имаат мотор во добра состојба. Ви благодарам во vdd и се надевам дека продолжувате да го правите ова. благодарам ате. престане

 11.   Луис Медина dijo

  ДОБРИ СОВЕТИ ЗА ВНИМАНИЕ ЗА ВОШЕТО ХИДРАУЛИЧКО УПРАВУВАЕ… И СО НЕГО, ПОМОГНУВААТ ДЕКА СЕ ГРИИМЕ ЗА НАШИОТ ВОЗИЛА И НАШИОТ ИВОТ ..ИВОТ ... БЛАГОДАРАМ ...

 12.   Исус dijo

  Имам пикап c10 89, хидрауличниот управувач се врти лево и десното крило станува тешко, што ќе биде грешка

 13.   Карлос Даниел dijo

  добро објаснување, но какво хидраулично масло треба да ставам? АТФ 220 црвено тоа е моето прашање

 14.   јас сакав dijo

  знајте колку е нормалниот притисок во хидрауличниот систем на управување

 15.   Чајито dijo

  Ставив натпревар на хидрауличната течност и морав да се преселам дома бидејќи експлодираше во гаражата и системот за управување не работи, што можам да направам?

 16.   Ксавиер Гастеасоро dijo

  Ми се случи еднаш и имаше малку течност, го наполнив и исчезна бучавата, сега го прави истиот звук и јас го наполнив и останува ист, повеќе мислам дека го наполнив над ниво, така што ќе морам да го отстранам маслото.

  Благодарам