Која фризура најмногу ви одговара според обликот на лицето

Како да стилизирате разбушавена кратка коса

При изборот на кои очилата кои најдобро ни прилегаат, мора да се базираме на обликот на нашето лице. Да знае која е најдобрата фризура, се случува токму истото: обликот на лицето е основа за избор на една или друга фризура.

Ние можеме сумирајте ги формите на лицето во 7: триаголник, овална, тркалезна, долгнавеста, дијамант, квадрат и срце. Во зависност од обликот на нашето лице, можеме да избереме а тип на фризура или друг.

каков е обликот на моето лице

форми на лице

Првото нешто што треба да направиме е да го проучуваме обликот на нашето лице бидејќи тоа ќе ни помогне одреди ја формата на твоето лице. За да не бидеме збунети од типот на фризурата што ја имаме, мора да ја вратиме назад и да ја разгледаме должината и ширината на поединечните карактеристики.

Мора да се фокусираме на должина на лицето, ширина на јаготките и челото, линијата на вилицата и брадата.

На овој начин и вака лесно ќе го дознаеме обликот на нашето лице најдете го типот на фризура што најмногу одговара на обликот на нашето лице.

Ако имате какви било прашања, можете да ја погледнете сликата погоре каде што ви го прикажуваме најчести форми на лице и каде, веројатно, ќе се најде твоето.

Како можам да го препознаам обликот на моето лице?

Ако се сомневате да го идентификувате обликот на вашето лице, подолу ви ги опишуваме типовите на обликот на лицето што полесно го препознаваат, но со сликата горе треба да биде доволно.

 • Правоаголник: Должината на лицето е подолга, додека останатите се слични и ќе имате поаголна линија на вилицата.
 • Срце: Најшироко е челото, потоа јаготките, додека вилицата е најтесна, со зашилена брада.
 • Дијамант: Должината на лицето е најдолга, потоа јаготниците, потоа челото и помалата линија на вилицата со зашилена брада.
 • Редондо: Има заоблена вилица, јаготките се поголеми од вилицата и челото, но слични по должина.
 • Овална: Должината на лицето е подолга од мерењето на јаготките, додека челото е поголемо од заоблената вилица.
 • Квадрадо: Сите мерења се слични и неговата вилица е остра.

Каква фризура одговара на моето лице?

Како и секоја очила тоа е тешко за различен тип на лице, познавањето на обликот на лицето е од суштинско значење за да ја избереме фризурата која најмногу ни одговара и која, искрено, најмногу ни одговара.

Во зависност од типот на фризура што ќе ја избереме, можеме малку да го измениме обликот на нашето лице. Друг начин да го измените е со користење на умерено израсната брада.

овална форма на лице

Помпадур фризура

Овалната форма на лице е добро пропорционална, така што е компатибилна со a широк спектар на фризури, вклучувајќи долги фризури. Ако имате овално лице, се зависи од вашите преференции за фризура за да го најдете стилот што најмногу ви се допаѓа.

Овој облик на лице совршено одговара на а обемна помпадур фризура и долга коса која не ги надминува рамената. Можете исто така да се одлучите за близок исечок или бричење на главата.

Не е важно каков тип на фризура сакате, практично сите одговараат на овални лица. Како кафените очи, овалната форма на лице е најчеста.

квадратна форма на лице

Помпадур фризура

Квадратната форма на лице особено го нагласува обликот на вилицата. Не постои начин да се маскира квадратна вилица (освен ако не користиме брада), па мораме претпостави го и нагласи таа трага како карактеристична.

Како и овалната форма на лице, квадратното лице е многу разноврсно кога станува збор за избор на различни типови на коса. Ако сте доволно среќни да имате многу коса, можете да тработете со него за да му дадете волумен и играјте со различни стилови и должини.

Топи работи доброили класичен или модерен. Можете исто така да се обидете да ги бричите страните за да го нагласите обликот на линијата на вилицата.

облик на лице во облик на срце

кадрави фризури

Работите почнуваат да се комплицираат. Лицата во облик на срце мора да бараат фризура која рамнотежа на врвот и на дното така што косата е пропорционална на нашите карактеристики.

Текстурирана раб или обемна шипка ќе направат нашата брада да не изгледа толку ѕвезда. Ако, дополнително, ги избричиме страните, толку подобро, бидејќи нашето лице ќе добие поиздолжена форма.

Без разлика на фризурата што ќе ја изберете, тоа секогаш треба да го имате на ум на вашето лице не создавајте премногу непропорционални агли, бидејќи ќе добиете спротивен ефект.

дијамантска форма на лице

Брановидни фризури

Текстура или аголна раб ќе го балансира пошироки пропорции на вашите јаготки со вашето чело, обезбедувајќи поизбалансирана естетика.

Страничните делови функционираат одлично за мажи со дијамантски облик на лице, затоа погрижете се вашата коса да биде текстурана и малку неуредна, за да подобро надополнете ги цртите на вашето лице.

тркалезно лице

quiff фризура

Најдобрите фризури за тркалезно лице се оние кои креирајте агли, неуредна коса, со области подолги од другите, а страните многу кратки за да се обидеме да ја намалиме заобленоста на нашето лице.

Најдобрите фризури за овој тип на лице се помпадур y квиф тие ќе го направат токму тоа, работејќи да создадат поголема димензија и да му дадат на вашето бебе поизразен изглед.

Забележете дека и странична разделба ќе создаде повеќе агли и ќе ви даде позрел изглед.

издолжена форма на лице

Мун фризура

Со ваков тип на лице мора да избереме фризура која уште повеќе не го издолжува лицето, избегнување на многу обемни фризури. Единствената опција е да не ги бричиме главите и максимално да ја скратиме косата, бидејќи има многу други опции.

Треба да избегнуваме лакови/надвижувања на врвот што е можно повеќе, и тоа нема многу разлика помеѓу страните и горниот дел. Дел од едната страна функционира многу добро и дава чувство на пократка коса.

залижан грб подобро ќе ги избалансира пропорциите на издолженото лице. Имајте на ум дека кога ја чешлате косата, внимавајте се да е уредно, без да и давате никаков волумен. Гелот за коса за овој тип на фризура е сигурен облог.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.