Ерни Дејвис

Ерни Дејвис беше брилијантна личност за неговиот голем професионален талент во животот како американски играч во категоријата трчање назад во американскиот фудбал. Тој не беше во можност да напредува во својата категорија како неговиот живот беше скратен од фатална болест што доведе до прерана смрт.

Неговиот живот е обележан во историјата, уште од рана возраст стана првиот Афроамериканец што го освоил Трофејот Хајсман, што означи пред и потоа во признавањето како професионалец за неговата боја на кожа. Претходно оваа категорија не беше прифатена, но неговите големи подароци помогнаа подоцна Расните бариери ќе бидат пробиени во спортот во САД.

Детството на Ерни Дејвис

Ерни Дејвис имаше тешко детство. Роден е во Saleу Салем-Бафингтон во државата Пенсилванија. Неговите родители се разведоа неколку дена по неговото раѓање и тој не можеше да знае или да има спомен од неговиот татко, откако почина како резултат на сообраќајна несреќа.

Требаше да го воспитуваат неговите баба и дедо, детството го помина во Јунтаун, населба од пониска класа на периферијата на Питсбург. Кога имал 12 години се вратил кај мајка му и очувот и отишол да живее во Елмира во округот Newујорк. Таму тој можеше да студира во јавниот институт во овој мал град.

Таму Тој беше во можност да започне со спорт, да може да се истакне во американскиот фудбал. Тој истакна како трчањето назад или „тркачот“ и скромноста освојуваат важни награди за неговиот професионализам.

Вашите студии и спортови

Ерни ја започна својата колеџска кариера во Сиракуза, северно од Елмира во 1958 година. Тешко му беше да најде универзитет што ќе може да ги финансира неговите студии. Неговите академски студии беа беспрекорни заедно со неговите спортски достигнувања конечно беше примен со спортска стипендија за црни спортисти и можеше да го издржува својот живот со спорт. Тој не беше личност која беше повредена од начинот на живот што мораше да го живее, па затоа беше успешна личност.

Тој ја започна својата спортска кариера истакнувајќи како да трча назад. Оваа позиција му дава приоритетна одговорност во оваа игра, бидејќи тој мора да истрча што повеќе јарди во потрага по крајната зона. Тој беше незапирлив тркач и освои важни награди за својата работа.

Како помлад играч постави рекорд за 7,8 јарди по притисок и тој беше третиот победнички тркач во земјата каде набрзина 100 јарди на шест од девет натпревари. Му беше доделен број 45, број кој претходно го додели и друг црн играч во тимот на Кливленд Браунс.

Ерни Дејвис

Во втората година како играч, тој го водеше својот тим во Памук, голема игра што се одржува секоја година во Далас. Тие го совладаа Тексас, каде тој постигна два тачдауни препознавајќи го како вредна дистинкција за најкорисен играч. Ова и го донесе прекарот „Елмира експрес“.

Благодарение на оваа награда тИмаше расистички реакција во прославата на неговата победа во Памук. Тој сакаше да го остави настрана поради бојата на кожата на вечерата што требаше да се слави, па тимот на Сиракуза го бојкотираше настанот.

Добиени награди

Го доби трофејот Хајсман за време на Памук во 1961 година. Оваа награда се доделува на најдобриот американски играч на колеџ и Ерни беше првиот што ја доби. Дури и со добиената награда, тој мораше да помине низ расни протести при неговата прослава.

Во 1962 година Националната фудбалска организација на САД го смести на првото место на списоците со најдобри играчи. Ерни имал 23 години и Тоа беше првпат некој афроамериканец да биде награден со таа позиција. Со ова поминување тој доби диспозиција да влезе во сите тимови во земјата.

Неговата спортска кариера

Годишен состанок на избор на играч во НФЛ го избра Ерни за свој омилен играч, рангирајќи се на првото место на списокот што ќе биде избран за конкурентен тим.

Тимот на сметките за Бафало од американската лига Фобол ги стекнаа правата на играчот, иако Ерни го покажа претпочитањето за НФЛ. Ерни Дејвис беше тргуван неколку дена подоцна во Кливленд Браунс со договор вреден 200.000 15.000 УСД за три години, плус премија XNUMX XNUMX УСД.

Тој беше ставен на располагање за да ја започне својата професионална кариера како одличен играч, но неговиот живот го забави сериозната болест.

Ерни Дејвис

Смрт

Ерни тренираше заедно со комбинација на спортски starsвезди на колеџ фудбал. Избледе без предупредување и неговите тренери можеле да видат дека вратот му е отечен, па го однеле во собата за итни случаи. Акутна хемокритична леукемија беше дијагностицирана и очигледна неповратна.

Дејвис се бореше против болеста, бидејќи неговата голема илузија Тоа требаше да дебитира во НФЛ. На 16 мај 1963 година, тој беше примен за компликации што произлегоа од неговата болест и почина два дена подоцна.

По неговата смрт, Кливленд го повлече бројот 45 за одличната хуманитарна работа и признаен против расизмот во САД. Во 2008 г. беше објавен филм базиран на неговиот живот под наслов Експрес, благодарение на неговиот напор и големата вредност на личното подобрување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.