Врзи јазли

Денес во MenconEstilo.com, ние ќе ве научиме како да го изведете Врзи јазли најмногу се користи од современиот човек. Тие се: Единствениот јазол, двојниот и половина јазол Виндзор.

El едноставен јазол Тоа е јазолот што го користат најмногу и е оној кој најдобро функционира кај сите јаки на кошулите. Овој јазол не треба да биде далеку од вратот и најширокиот дел од вратоврската треба да биде на висината на ременот.

El двоен јазолНеговото склопување е многу слично на едноставниот јазол, додаден е само уште еден пресврт. Италијанските јаки најдобро остануваат со овој вид јазол. Еден совет: ако сте низок човек, изберете ваков вид јазол.

Јазолот за вратоврска половина Виндзор Тоа не е толку користено од млади мажи. Се препорачува за отворени јаки, фини вратоврски и свила.

Дали сакате да научите како да ги направите? Потоа продолжете со читање.

Едноставен јазол:

 1. Преминете го широкиот дел од вратоврската пред потенкиот, па поминете го зад и повторно напред, како да го завиткувате.
 2. Донесете го најширокиот дел зад првиот јазол и повлечете го напред во внатрешноста на јамката на вратот.
 3. Поминува низ лентата внатре, напред и надолу.
 4. Затегнете го јазолот додека не се зацврсти.

Двоен јазол:

 1. Започнете со изведување на чекор 1 како во едноставниот јазол.
 2. Направете уште еден дополнителен пресврт зад и пред тенка лента, сè додека не стигнете на истото место.
 3. Донесете ја широката лента зад и нагоре јазолот што се формира и поминува низ јазолот внатре, напред и надолу.
 4. Затегнете го јазолот додека не се зацврсти.

Јазол на Средниот Виндзор:

 1. Опкружете го тенкиот дел од вратоврската со најгустиот дел напред, но повлечете го јазолот нагоре и внатре во јамката.
 2. Вратете ја густата лента таму каде што сте започнале, зад тенка лента.
 3. Поминете ја лентата повторно на другата страна, напред правејќи уште еден пресврт.
 4. Донесете ја лентата нагоре и во јамката.
 5. Спуштете го повторно поминувајќи го внатре формираниот јазол.
 6. Затегнете го јазолот додека не се зацврсти.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.