Бев неверен, дали признавам или молчам?

неверникДали сте многу добро со вашиот партнер, но дали сте излегле со пријателите, дали сте зеле премногу и сте биле неверни на партнерот? Или способен за спротивното, дали сте изневерувале знаејќи што правите?

Многу пати после тоа неверник, ние обично чувствуваме недостаток и ако сте во првиот случај, се плашите да не го изгубите вашиот партнер. Значи, се поставува ова прашање: Дали едно неверство се признава или молчи?

Признавањето на мамењето има свои добрите и лошите страни. Мислам дека единствената предност да се каже е дека сте биле искрени со својата сопруга и таа открила што се случило од вас, а не со други средства. Способна за овој чин на искреност може да додаде на нејзиното разбирање што се случило и да ви прости.

Но, кажувањето неверство има повеќе недостатоци и главната е што таа реагира лошо (или на очекуваниот начин) и нè напушта. Со оглед на ова, многу мажи одлучуваат да не признаат и да продолжат понатаму со врската и со вината што стои зад нив.

Мислам дека никогаш не ми биле неверни, иако никој не е спасен од рогови и смрт. Како би реагирале доколку вашиот партнер признае дека ве изневерил? Tellе кажете или не неверство?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Sandra dijo

  Здраво, не ти велам. Бев, имав лизгање затоа што не бев во право со него, немав приврзаност, но не му кажувам или ќе му кажам затоа што ако не е способен да изврши самоубиство или ако продолжи со мене, во што верувам , никогаш не можеме да имаме добри односи, сега поради вината, а сега и на страната на сексот, дека ако мојот човек не ме задоволи и морам да одам во потрага по друг, тој ќе се чувствува виновен и ќе направи траума дека никогаш нема да стане многу тврд и цврст затоа што ќе размисли што направив. така што дефинитивно не му кажувам, но заради начинот на кој е. На пример, во случај да ми биде неверен, би сакал да ми каже, бидејќи јас сум поинаков и го земам тоа за да се подобрам.

 2.   Маурисио Пизано dijo

  Бев неверен на мојата последна врска неколку месеци откако започнав, знаејќи што правам, и кога таа се посомневаше, ја излажав, бидејќи решението што ќе го донесе беше да не раздели, идејата не ми се допаѓаше многу, но таа поверува дека неговите претходни врски биле неверни кон нив, и кога тој се обиде да го стори истото со мене, тој не можеше, и фактот дека одржуваше отворена комуникација со претходниот партнер и му пречеше што јас разговараше со девојка која изгледаше приврзана со мене, ме натера да се сомневам во неа. Во моментов поминуваме низ различни патеки, добро сум, иако сè уште сум сингл, и ми се чини дека таа веќе има нов партнер.

 3.   Даниел.т dijo

  Бев на неверство, но веќе планирав да раскинам со бившата и сè уште му бев верен, иако сега не сме ништо

 4.   Луис е dijo

  хахаха, секако дека би му рекол. Имам тенденција да бидам среден ... директен со тие прашања, можноста да бидам неверна сè уште не стигнала, но .... Се надевам дека нема да дојде, па затоа не морам да се занимавам со тие работи главно затоа што жените имаат тенденција да бидат многу неподготвени без да навредуваат ..

 5.   Марта dijo

  Ами ме изневери, мојот сопруг живееше заедно, јас работев, а тој не ги доби парите, јас ги ставав и влегов, а тој ги стави и ми ги стави парите, ме малтретираше, но не го видов сè додека не го открив неговото неверство додека беше бремена. Го најдов во писмена форма. Како што се очекуваше, тој негираше во моментот кога се роди моето бебе, тој има 4 месеци. Го обожава својот син. Се извинувам, но претпочитам да го оставам затоа што не сакам да го мразам. Да ми признаеше или барем кога го кеширав, ќе ја прифатев неговата вина. Би му се придружил верувајќи во покајанието и ќе му простам. но извини затоа што беше фатен. те молам. мажите не се будали. Ако и беа неверни, тие не ја сакаат затоа што кога сакаш loveубов не дозволува да имаш поглед кон друг. Изговорот дека сум маж не работи затоа што како жени не треба да бараме. Тие пристигнуваат сами и во вистинско време. Освен сè, тие го ризикуваат здравјето на неговата сопруга и нивните бебиња. дали се толку глупави да мислат дека се неодоливи? Womenени што се случува со нас затоа што сме толку ниски

 6.   Sandra dijo

  бран. Сега минувам низ многу тешко време, живеам со сегашниот сопруг, живееме 7 години, сè беше убаво, секогаш го бранев дека меѓу пријателите имавме неверство и тие работи, никогаш не замислував дека е способен , Пред 6 месеци дознав дека заминал со друга личност и како да не е доволно јас исто така имав друга, тврдев и негирав сè, ова ме повреди како пекол, бидејќи за време на врската со него никогаш не сум бакнувал друга човеку, да знаев секако дека никогаш немаше да одбијам ... Не верувам во лојалност и мислам дека никогаш повеќе нема да го видам со истите очи и знам дека и тој страда, но ако тој ми рече дека ќе бев многу лут, да, но ќе беше подобро, тоа се отвори
  имаа поголема вредност

 7.   Хари dijo

  1о. - Сексот, потомството и неверството се нешто природно и биолошко за човечкото суштество; Поинаку е што општеството, религијата и чувствата му ставија граници, а денес станува збор за контрола.

  2o.- Неверството отсекогаш имало многу причини и причини, според возраста, моментот, културата, времето, околностите итн. Денес со loveубовна причина за слободата на парот, медиуми и концепти на живот.

  3о. - Треба да го разликуваме типот на неверство; во некои чувства се мешаат (ова вклучува време), други се само авантура на одмор, работа или ноќ (ова е за моментот).

  4о. - Исто така играат и концептите на живот, уживање во секс, религиозно формирање, семеен концепт, сила како човек, критериумите за одговорност на бракот или партнерот; исто така, довербата и дијалогот меѓу парот.

  5o.- Врз основа на концептите на неверниот, „измамениот“, од причините за неверството, се оценува и може да се дефинира доколку се коментира, со различни цели, меѓу нив: Разделување, надминување на тоа. Рефремирај ги концептите. Искреност. Отстранете ги емоционалните обвиненија од оној кој го предизвикал. Итн

  НО НЕ МОOTЕ ДА БИДЕ ЗАКЛУЧОК НА ДА ИЛИ НЕ, МНОГУ ФАКТОРИ ИГРААТ, ВКЛУЧУВАЕ ГО ОБЈАВЕНИТЕ.

 8.   Карла onesонс dijo

  Можеби почесто мажите ја вртат својата партнерка ... но во мојот случај јас ја имав мојата партнерка како overубовник 9 години, дури и без да размислувам да бидам или да се бакнувам со друга личност ... затоа што и покрај лошото постапување што го имав од негова страна. и можни две непотврдени неверства ... најдов кај соработник .. многу квалитети што можеби веќе не ги видов кај мојот партнер ... на крајот завршив да му ја кажувам вистината од две причини .. една работа е ужасно е да се живее со тоа сомневање дека Убиј дека ти биле неверни или не (како што ме натера да живеам со тие две можни неверства) и затоа што мислев дека тоа ќе му помогне на некој начин да се чувствува подобро ... но во vrdd. .. не беше добро ... можеби требаше да паднам и да ја поднесувам таа вина секогаш ... очигледно е дека тој веќе не ми зборува ... она што го советувам е дека од првиот момент за кој веќе размислувате или да ви се допадне некој друг ... тогаш едноставно реагирајте и запомнете зошто сте со вашиот партнер ... ако вреди да фрлите сè .. и што е најважно комуникација .. разговор со вашиот партнер ЈАСНО вошто пропаѓа дд и двете страни ... не замолчувајте ... на тој начин може да избегнете какво било неверство без оглед дали е оправдано или не ... на крај тоа е неверство.

 9.   Тажен збунет dijo

  Дека твојата сопруга е неверна кон тебе е нешто што никому не го посакуваш, а уште повеќе кога ќе го признае тоа 8 години откако се случи кога врската е 100% очигледна, светот се спушта на тебе, не е лесно да се донесе одлука од една страна, ова е гордост на маж да ја замисли својата жена да спие 3 месеци со друга и од друга страна сè што е изградено со толку многу напор за скоро 18 години големо семејство, точно е кога се случи тоа беше затоа што се посветив 200% на работа и да ги извадам трошоците и не и посветив време на сопругата не велам дека јас бев виновна, проблемот е во недостаток на комуникација во зборување и кажување еј не лупај мене ми треба внимание Се чувствувам како стар мебел, сега кога поминаа месеци од нејзиното признание, колку и да се трудам, не можам да престанам да размислувам за тоа што се случи и ја мразам, но ја сакам истовремено како и тешка да изберам, не би сакал да останам и за 10 години да сфатам дека требаше да го оставам тоа и да ја изгубам младоста, или да го напуштам среќниот живот што го имав и да завршам сега тажен Маргадо, имам 35 години, ако некој го чита ова, им давам неколку совети што ме чинат скапо, без оглед на тоа колку труд секогаш си даваш 15 минути на ден за да го прашаш партнерот како му било во неговиот ден да разговара вие и вашите деца играте со нив 10 минути ве уверувам дека тие 30 минути на ден ќе бидат најдобрата инвестиција во вашиот живот