Александар Меквин есен-зима 2017/2018: панк-инспирација, воени воздух и барокни детали

Електричен и спектакуларен. Така е и последниот lookbook de Александар Меквин. Сара Бартон, креативна директорка на куќата, предлага живописна колекција полна со симболика во која комбинира многу успешно различни струи и тековни трендови.

Денес, детално ја разградуваме оваа колекција богата со нијанси со предлозите за следната сезона есен-зима 2017/2018 година.

Со трезна линија, но богата со детали, ова е најновата колекција на Меквин

Со посебен интерес за облека, колекцијата има а означено сарторијално воздушно обложување на парчиња формално сечење, со трезвени линии, но полн со богати детали и наметливи отпечатоци. Во овие рамки lookbook играјте со различни емисии или извори на инспирација. Од панк детали, минувајќи низ воени воздушни намигнувања, до достигнување на повеќе украсен барок или најнаполеонските стилови на стилот.

Покрај костумите, со доминација на силуетата тенок фит, топла облека игра фундаментална улогаОвие се оние што го одбележуваат карактерот и силата на колекцијата. Од импозантни палта до природно шишање на косата преголеми, минувајќи низ палта од воена линија или величествени палта со вклучен капелин, сè додека не стигнаа до самите ртовите. А. обложувајте се на парчиња со многу личност.

Друг од елементите што додаваат поголема динамика на колекцијата е широк спектар на обрасци и ткаенини што се тие се спојуваат. Од отпечатоци повеќе боемски стил со дамаскини детали и мотиви како што се Пејсли и кашмир, минувајќи низ стопроцентни отпечатоци британски како што се слики на прозорци, до поуникатни и оригинални мотиви како што се пердуви од паун или отпечатоци стил на типографија. Сето ова претставено во А. убава палета на сенки неутрален со црно-бело како главни протагонисти, земјени тонови како споредни и во кои има и акценти во поживописни тонови како сина мали, бургунд или сенф.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.